Banka Kredilerinin Yapılandırılması

0
256
Banka Muhasebe Uygulamalarında Değişiklik

Banka Kredilerinin Yapılandırılması başlıklı yazımıza başlamadan önce yeni bir düzenleme olan kredi kartı borçlarının yapılandırılmasına dair kısa bilgilendirme ile başlayalım.

Kredi Kartı Borçlarını Nasıl Yapılandırabilirim?

Geçtiğimiz aylarda kamu bankaları olan, Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank kredi kartı borcu olan vatandaşlarımıza ödeme kolaylığı sundu. Buna göre vatandaşlarımız kredi kartı borçları için bu kamu bankalarına başvurarak aylık %1.1’ den başlayan faiz oranları ile 24 aya kadar veya aylık % 1.2’den başlayan faiz oranlarıyla 60 aya kadar borçlarını yapılandırabilecekler. Bu fırsat 31 Ocak 2018 öncesi borçları kapsamakta ve yine bu fırsattan faydalanabilmek için kredi kartı borcunun hangi bankaya olduğunun önemi yoktur. Bu kredi desteğinden faydalanabilmek için belli oranda tahsis ücretinin ödenmesi ve hayat sigortası yapılması mecburi kılınmıştır. Krediden faydalanmak isteyen vatandaşlarımız ilgili kamu bankasının maaş müşterisi ise maaş bordrosu ibraz etmek mecburiyetinde değilken, ilgili kamu bankasının maaş müşterileri olmayan vatandaşlarımız maaş bordrosu ibraz etmek mecburiyetindedir. Borçlu vatandaşlarımız birden fazla bankaya borçlu olmaları durumunda ise borçlarını tek bir çatı altında toplayarak kazançlarına en uygun ödeme planı ile borçlarını ifa edebilecekler.

Banka Kredilerinin Yapılandırılması başlıklı yazımıza ilkin kredi kartı borçlarının yapılandırılmasını kapsayan ihtiyaç kredisini anlatarak başladık. Borçlu vatandaşlarımızın yüzünü güldüren uygun faiz ve ödeme kolaylığı içeren bu fırsat vatandaşlarımız tarafından büyük ilgi gördü. Bankalara olan kredi borçlarının yapılandırılmasına dair uygun kredi bekleyen vatandaşlarımız için de müjdeli haber gecikmedi. Öyleyse başlayalım, bankalara olan kredi borcumu nasıl yapılandırabilirim?

Bankalara Olan Kredi Borcumu Nasıl Yapılandırabilirim?

10 Şubat 2019 tarihli resmi gazetede ihtiyaç kredi borcu olanların çok yakından ilgilendiren bir yönetmelik yayımlandı. İlgili yönetmelikte bu maddenin yürürlük tarihinden önce anapara ve/veya faiz ödemelerinin tahsili geciken ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla 60 ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılacağı hükme bağlanmıştır. Buna göre borçlu vatandaşlarımız daha önceleri çekmiş oldukları kredilerinden dolayı gerek anapara gerek faizler için borçlu duruma düştükleri kredileri en fazla 60 ayla sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırabilecekler. İlgili yönetmeliğin uygulanması görevi ise Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu Başkanına aittir.

Borçlu vatandaşlarımız başvurularını yönetmeliğin yürürlük tarihi olan 10 Şubat 2019 itibariyle yapabilecektir. Vatandaşlarımızın bu fırsattan faydalanabilmesi için bizzat başvurmaları gerekmektedir. Son başvuru tarihleri ise henüz öngörülmemiştir.

Bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarının yapılandırılması hakkında mevcut bilgileri derlediğimiz yazımız burada sona ermekte. Sizler de Banka Kredilerinin Yapılandırılması hakkında soru sormak isterseniz bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Eklemek istediklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here