Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Nedir?

0
50
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Nedir?

Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak G-20, Dünya Bankası ve IMF toplantıları için Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. Burada birçok uluslararası fon ve kuruluşlarla bir dizi görüşme gerçekleştirmiştir. Bunlardan en dikkat çekeni Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) başkanı ile yapılan görüşmedir. Bakan Albayrak yapılan görüşmeyle ilgili olarak “Bankanın heyeti ile banka politikaları ve Türkiye yatırımları hakkında verimli bir toplantı gerçekleştirdik.” demişti. Biz de ülkemizde pek bilinmeyen bu bankayı “Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Nedir?” başlıklı yazımızla anlatmak istedik. O halde yazımıza başlayalım.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası

Ülkemize de birçok yatırımcı ve girişimciye fon sağlayan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ülkemizde faaliyetlerine 2009 yılında başlamıştır. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye ekonomisi için oldukça önemli olan KOBİ’leri destekleyerek ülkenin sürdürülebilir bir gelişme sağlayabilmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Buna paralel, kadınların iş dünyasına katılımını teşvik etmek için kadınlar tarafından yönetilen KOBİ’ler için “Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı”nı yürütmektedir.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın şu anki başkanı Suma Chakrabarti’dir. Banka özellikle kobi ve kadın girişimcilere kredi sağlamasıyla ülkemizde bilinmektedir. Hatta bir devlet bankamız, Türkiye’de kadın girişimciliğinin artırılması, iş yaşamına kadınların katılımının teşvik edilmesi ve kadın girişimcilerin işletme faaliyetleri esnasında ortaya çıkacak olan finansal ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) 30.000.000 USD’lik bir fon temin etmiştir. Temin edilen fon kapsamında, kadın işletmelerin birçok ihtiyacına yönelik olarak hazırlanan kredi ürünleri, uygun faiz oranları ve 84 aya varan vadeler ile sunulmakta, bunun yanı sıra kadın işletmelerine birçok bankacılık ürün ve hizmetinde özel avantajlar sağlanmaktadır.

Bu tür kredi teminleriyle karşımıza çıkan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası altyapı, enerji, tarım, sanayi ve finans sektörlerinde 170’in üzerinde proje aracılığıyla toplamda 6.8 milyar Euro yatırım yapmıştır. Ülkemize aynı zamanda farklı kaynaklardan 16 milyar Euro’nun üzerinde finansman akışı sağlamıştır. Türkiye 2015 yılında 1.8 milyar Euro değerinde yeni yatırım alarak EBRD’nin en çok yatırım yaptığı ülke olmuştur.

Bu bilgileri de paylaştıktan sonra “Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Nedir?” başlıklı yazımızı burada sonlandırıyoruz. Sizler de bu ve daha bir çok konu hakkında bilgi sahibi olmak için sosyal hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Yazılarınızla sitemize destek olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here