Avrupa Futbol Şampiyonaları Finalleri KDV Mükelleflerini Nasıl İlgilendiriyor?

0
192

2019 Yılında Avrupa futbol devlerinin karşılaşmasına sahne olacak UEFA Süper Kupa Finali ve Avrupa’nın kulüp bazında en büyük organizasyonu olan 2020 UEFA Şampiyonlar Ligi final müsabakası ülkemizde düzenlenecektir. Peki Avrupa Futbol Şampiyonaları Finalleri KDV Mükelleflerini Nasıl İlgilendiriyor?

2019 yılında UEFA Süper Kupa Final maçı Beşiktaş Vodafone Park’ta, 2020 Şampiyonlar Ligi Final Maçı Başakşehir Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanacaktır.

Avrupa Futbol Şampiyonaları Finalleri KDV Mükelleflerini Nasıl İlgilendiriyor? Sorusunu cevaplamadan önce resmi gazeteye bakalım. 30 Ocak 2019 tarihinde Resmi Gazetede Yayımlanan bu kanunda müsabakalarla ilişkin olmak üzere Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), katılımcı futbol kulüpleri ve organizasyonda görevli tüzel kişilerden (TV, gazete, basın ve spor grupları vb.) iş yeri, kanuni ve iş merkezi Türkiye’de bulunmayanlara bu müsabakalar dolayısıyla yapılacak mal teslimleri ve hizmet ifaları ile bunların bu müsabakalar dolayısıyla yapacakları mal teslimleri ve hizmet ifaları KDV’den müstesna tutulmuştur.

Örnekle anlatacak olursak;

KDV mükellefiyeti bulunan “içme suyu” toptan satıcısı BAY SU Tic. Ltd. Şti. müsabakaya katılan (ülkemizde işyeri ve kanuni merkezi olmayan) futbol takımına ya da yayıncı TV kanalına “içme suyu” sattığında düzenleyeceği faturada KDV hesaplamayacak ve tahsilatı da KDV’siz yapacaktır.

Peki içme suyu alırken ödediği KDV’yi satarken tahsil edemeyen BAY SU Tic. Ltd. Şti.’nin KDV’si ne olacak? Bununla ilgili olarak da yayımlanan kanunun devamında bu satışlar sebebiyle yüklenilen vergilerin, hesaplanan vergiden indirileceği ve indirilemeyen KDV’nin ise KDV Kanununun 32. maddesi hükümleri uyarınca istisna kapsamında işlem yapan mükellefin talebi üzerine nakde veya mahsuben iade edileceği hükme bağlanmıştır.

Konuyu yine bir örnekle pekiştirecek olursak, içme suyu satışı yapan BAY SU Tic. Ltd. Şti.’nin Real Madrid Futbol Kulübüne 100.000 TL’lik içme suyu sattığını varsayalım. (KDV oranı %1 sayarsak) 1.000 TL KDV ile birlikte 101.000 TL olması gerekirken KDV’yi tahsil etmeden 100.000 TL alacaktır. Tahsil edilmeyen 1.000 TL’lik KDV; ya ödenecek KDV’den indirilecek,  ya da ödenecek KDV’si yoksa nakden veya mahsuben kendisine iade edilecektir.

Nakden / Mahsuben iade talepleri KDV yönünden bağlı olunan vergi dairesinden talep edilecek, talepler KDV Genel Uygulama Tebliği esaslarına göre yerine getirilecektir.

Avrupa Futbol Şampiyonaları Finalleri KDV Mükelleflerini Nasıl İlgilendiriyor? Başlıklı yazımızı burada sonlandırıyoruz. Sizin de sormak istediğiniz sorularınızı bizlere sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here