Asgari Geçim İndirimini Ödemeyen İşveren için Uygulanacak Ceza Nedir?

0
117
Asgari Geçim İndirimini Ödemeyen İşveren için Uygulanacak Ceza Nedir?

Pratik Vergi olarak farklı vergi konularındaki sorunları ele almaya devam ediyoruz. Bugünkü konumuz işçi ve işverenleri ilgilendiren asgari geçim indirimidir. Asgari Geçim İndirimini Ödemeyen İşveren için Uygulanacak Ceza Nedir? başlıklı yazımızla işçisine asgari geçim indirimini ödemeyen ya da eksik ödeyen işverenin nasıl bir cezai işlemle karşılaşacağını işledik. İşçileri ve işverenleri oldukça ilgilendiren bu yazımıza başlayabiliriz.

Buna göre işçisine asgari geçim indirimini ödemeyen ya da eksik ödeyen işverene idarece cezai müeyyide uygulanmaktadır. Detaylara geçmeden önce daha önce sitemizde yayınlanan Asgari Geçim İndirimi Nasıl Hesaplanır? ve Asgari Geçim İndirimi ve Maaşlara Etkisi başlıklı yazılarımızı okuyarak asgari geçim indirimi konularında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra artık Asgari Geçim İndirimini Ödemeyen İşverenin Cezası Nedir? ve uygulanacak olan cezai yaptırımlar nelerdir sorularına cevap aramaya başlayabiliriz.

İşverenler tarafından hizmet erbabının ücret gelirlerinden kesilen gelir vergisinden mahsup edilen asgari geçim indirimi tutarının, o ay ki ücretiyle birlikte ücretliye nakden ödenmesi gerekir. Aksi takdirde, ücretliye nakden ödenmeyen asgari geçim indirimi, işverenler tarafından haksız yere yapılan bir mahsup işlemi niteliği taşıyacak ve tevkif suretiyle kesilen verginin bu tutar kadar olan kısmı, muhtasar beyanname ile eksik beyan edilmiş olacaktır.

Bu nedenle, yukarıda belirtilen şekilde ücretliye nakden ödenmeyen asgari geçim indirimi o ayda eksik beyan edilmiş vergi tevkifatı olarak kabul edilerek, bu vergiler için de işverenler hakkında cezalı tarhiyat yapılacaktır.

Asgari Geçim İndirimini Ödemeyen İşveren için Uygulanacak Ceza Nedir? başlıklı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Sizlerin de yazılarımız hakkında görüş, soru ya da önerileri için bizlerle iletişime geçebileceğini hatırlatırız. Bu ve benzeri bilgilere ve vergi konularında yapılan değişiklik ve yeniliklerden haberdar olmak ve vergi sorunlarına pratik çözümler bulmak için bizleri sosyal hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayınız. İleriki yazılarımızda sizlerle Asgari Geçim İndirimi Nedir? yazımızla ve Asgari Geçim İndirim Komisyonu Nedir ve Kimlerden oluşur başlıklı yazılarımızla karşılayacağız.

Sevgi ve Saygılarımla

İsmail AKIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here