Asgari Geçim İndirimi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

0
60
Asgari Geçim İndirimi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Geçtiğimiz günlerde kaleme aldığımız ve sitemizde yayımlanan “Asgari Geçim İndirimi ve Maaşlara Etkisi” başlıklı yazımızdan sonra bu konuyla ilgili değerli vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam ediyoruz. Asgari geçim indirimi hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Şimdi “Asgari Geçim İndirimi Nasıl Hesaplanır?” sorusuna cevap arayalım.

2019 Yılı Asgari Ücret Ne Kadar?

AGİ olarak da bilinen Asgari ücret 2019 yılı için brüt 2.558,40 TL olarak belirlenmiştir.

AGi, ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan ve sanayi kesiminde çalışan 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgarî ücretin yıllık brüt tutarına;

  • Mükellefin kendisi için % 50’si,
  • Çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için % 10’u,
  • Çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere; ilk iki çocuk için % 7,5’i,
  • Üçüncü çocuk için %10’u
  • Diğer çocuklar için % 5’i,

olmak üzere ücretlinin şahsi ve medeni durumu dikkate alınarak hesaplanan indirim oranlarının uygulanması sonucu bulunacak matrahın, gelir vergisi tarifesinin birinci gelir dilimine karşılık gelen %15′ lik oranla çarpımı suretiyle bulunan tutarın 12’ye bölünmesi sonucu her aya isabet eden tutar hesaplanır. Hesaplanan bu tutar ise ödenecek vergiden mahsup edilir. Ancak, ödenecek asgari geçim indirimi tutarı aylık asgari ücret üzerinden hesap edilen vergiden fazla olamayacaktır.

Böylece asgari ücretin nasıl hesaplandığını öğrenmiş olduk. Yeni yazılarımızla sizleri vergi konularında bilgilendirmeye devam edeceğiz. Sizler de yazılarımız hakkında görüş, soru ve önerilerinizi bizlere iletebilirsiniz. Yeni yazılarımızdan ve vergisel konular hakkında bilgi sahibi olmak için Pratik Vergi web sitemizi ve medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Ayrıca Mahfi Eğilmez Hocamızın konuyla ilgili yazısını da okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here