Araç Borcu Nasıl Taksitlendirilir?

2
199
Araç Borcu Nasıl Taksitlendirilir?

Birçoğumuz aracımızı muayeneye götürürken haberli ya da habersiz aracımızın trafik ceza ve vergi borcu olduğunu öğreniriz. Özellikle taksi, minibüs, dolmuş, otobüs, kamyonet ve diğer şirket araçları gibi sürekli trafikte ya da yolda olan araçlara hususi araçlardan fazla ceza geldiği bilinmektedir. Ekonomik durumun el vermeyişi ya da yüksek tutarlı cezalar araç sahibi vatandaşlarımızı kara kara düşündürmektedir. Bu gibi durumlar özellikle aracımızın muayene vakti gelmişse elimizi kolumuzu bağlamaktadır. Peki araç borcu yapılandırılabilir mi? Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz üzere kanun koyucu mükelleflere ödemelerinde her zaman kolaylık sağlamaktadır. Biz araç borcu olan mükellefleri olan mükelleflerimiz için bu kolaylıkları araç borcu nasıl taksitlendirilir? başlıklı yazımızda anlatmaya çalışacağız.

Araç Muayenesine Giderken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Peki aracımıza ait ceza ve motorlu taşıtlar vergisi  (bandrol borcu) varken muayene yapılır mı? Aracımıza ait vergi ve cezalar taksitlendirilir mi? Aracımıza ait vergi ve cezalar taksitlendirilirse muayene yapılır mı? Tüm bu ve daha fazla sorulara cevap bulacağımız  Araç Borcu Nasıl Taksitlendirilir? başlıklı yazımıza başlayalım.

Aracımızın trafik ceza ya da vergi borcu varsa muayene randevusu dahi alamayacağımızdan öncelikle aracımızı muayeneye ya da devir/satış için noter götürmeden önce borcu olup olmadığını nasıl sorgularız? Diyelim.

Trafik cezaları ve motorlu taşıtlar vergisi borçları nereden öğrenilir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi ve tebliğ edilmiş Trafik İdari Para cezalarına ait borçları https://ivd.gib.gov.tr adresi üzerinden veya ilgili vergi dairelerine başvurarak öğrenilebilir. Ayrıca bağlı olunan vergi dairesine, Ankara’da yaşayanlar için Yeğenbey vergi dairesine, İstanbul’da yaşayanlar için Nakil Vasıtaları Vergi dairesine giderek sorgulama yapılabilir.

Aracımıza ait trafik cezası ya da motor taşıtlar vergisi varsa bunları ödemek isteyen vatandaşlarımız ödemelerini yaparak araçlarını muayeneye götürebilirler. Bizim bugün yanıt aradığımız konu ödeme yapmadan nasıl aracımızı muayene ettiririz. (Araçlara ait vergi ve ceza borçlarının nereye ve nasıl ödeneceğine dair sitemizde yer alan “Kredi Kartıyla Vergi Borcu Nasıl Ödenir?” ve “Vergi Borcu Nasıl Ödenir?” başlıklı yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.)

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre verilen idari para cezaları kesinleşmeden önce muhasebe yetkilisi mutemetlerine ve vergi dairelerine veya vergi daireleri adına tahsilat yetkisi bulunan bankalara ya da posta idaresine ödenebilmektedir.

Söz konusu cezaların kesinleşmesinden sonra ise ödemeler, ilgili vergi dairesinin hesabının bulunduğu bankalara veya vergi dairelerine yapılacaktır.

Trafik idari para cezasını ödemek isteyen vatandaşlarımızın ceza tutanağı ile vergi dairesine başvurması halinde, emniyet genel müdürlüğü tarafından veri tabanına söz konusu cezaya ilişkin bilgi girişi yapılmamış olsa bile tutanak bilgilerine istinaden vergi dairesince tahsilat yapılmaktadır. Ancak trafik idari para cezası tutanağı bulunmayan ve veri tabanına da bilgi girişi yapılmayan cezaların vergi dairelerince tahsilatı yapılamamaktadır. Buna göre bir trafik idari para cezasının vergi dairelerine ödenmek istenmesi halinde trafik idari para cezası tutanağının ibraz edilmesi ya da emniyet genel müdürlüğü tarafından söz konusu cezanın veri tabanına bilgi girişinin yapılması veya cezayı veren idare tarafından tebliği yapılan ve kesinleşen trafik idari para cezası tutanağının tahsil için ilgili vergi dairesine gönderilmesi gerekmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (bandrol borcu) Bankadan Ödenebilir Mi?

Evvelce bankalar tarafından yıl içinde gecikme zamlı olarak tahsil edilen motorlu taşıtlar vergisi, içinde bulunulan yıla ilişkin olup olmamasına bakılmaksızın gecikme zamlı olarak tahsil edilebilmektedir. Motorlu taşıtlar vergisinin bankalara veya kredi kartı kullanılmak suretiyle ödenmesi halinde, elektronik tahsil anlaşması yapılmış bankalar ve kredi kartı ile yapılan ödemeler, aynı tarih itibariyle vatandaşımızın hesabına geçmektedir.

Araç Borcu Taksitlendirilebilir Mi?

Motorlu taşıtlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisine ait gecikme zammı, gecikme faizi ve vergi cezası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre verilen trafik para cezaları, 5539 sayılı Karayolları Genel Müdürlüğü Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun uyarınca tahsili gereken geçiş ücreti ve idari para cezalarından olan alacakların ve bunlara ilişkin fer’ilerinin tecil (taksitlendirme) taleplerini; tecili (taksitlendirmesi ) talep edilen alacağın tutarına bakılmaksızın değerlendirerek sonuçlandırmaya ve tecil müracaat tarihinden itibaren azami 30 ayı aşmayacak şekilde süre vermeye vergi daireleri yetkili kılınmıştır.

Taksitlendirme öncesi araç borcunun ufak bir kısmı peşin olarak istenebilir. Peşin istenen bu tutar, yüksek ve vatandaşımızın ödeyemeyeceği durumda olan borçlar için önemsiz derecededir. Aksi takdirde yani borçların taksitlendirilememesi durumunda tamamının ödenmesi vatandaşlarımızı ekonomik olarak sarsabilmektedir. Bu nedenle yüksek tutardaki motorlu taşıtlar vergisi (bandrol) ve trafik cezalarının taksitlendirilme müessesi Gelir İdaresi Başkanlığımızın vatandaşlarımıza sunduğu önemli bir avantajdır.

Taksitlendirmeyle beraber ufak bir tecil faizi de hesaplanmaktadır. Taksitlendirme başvurusu için bir dilekçe doldurmanız gerekmektedir. Söz konusu Tecil ve Taksitlendirme Talep Formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Kaçak Geçiş Ücretleri Taksitlendirilebilir Mi?

Son dönemlerde ücretli yolların artması ve HGS-OGS gibi elektronik sistemlerin kullanılması beraberinde kaçak geçiş idari para cezalarını da hayatımıza sokmuştur. Bu cezalar bazen gerçekten kaçak geçişimizle bazen de yetkili idare tarafından yapılan hatalarla tarafımıza tebliğ edilmektedir.

Bu cezaların olması durumu da araç muayenesine engel teşkil etmektedir. Bu nedenle şayet ödeyemeyecek durumdaysak bu borçları da taksitlendirmeye dahil edebiliriz.

Burada önemli bir konuyu sırası gelmişken paylaşalım. Son yıllarda yapılan önemli ulaşım projelerinden Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli gibi yollardan geçerek kaçak geçiş cezalarına maruz kalan vatandaşlarımızın borçları, daha önce çıkarılan af kanunlarından yararlandırılıp yapılandırılmadığı gibi taksitlendirilmeye de dahil edilmemektedir. Bunun nedeni bu yolların özel teşebbüs tarafından işletilmesidir.

Bu bilgiyi de paylaştıktan sonra “Araç Borcu Nasıl Taksitlendirilir?” başlıklı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bizler Pratik Vergi ailesi olarak vatandaşlarımıza vergisel konularda yaşadıkları problemler için çözümler sunmaya yeni yazılarımızla devam edeceğiz. Sizler de bu ve diğer konular hakkında görüş, öneri ve sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Ayrıca bu ve birçok vergi konularında bilgi sahibi olmak için bizleri sosyal medya  hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba aracın muayeneye girmesi gerekiyor ama geçen yıl trafik cezası yedim ondan dolayı göremiyorum taksitlendirip girebilir miyim teşekürler..

    • Merhaba Ahmet Bey, Bağlı olduğunuz vergi dairesine giderek araç borçlarınızı taksitlendirebilirsiniz. Taksitlendirme için İstanbul’da yaşıyorsanız Nakil Vasıtaları Vergi Dairesi ve Şubelerine, Ankara’da yaşıyorsanız Yeğenbey VD’ne, diğer illerde yaşıyorsanız araçlarla ilgili olan vergi dairelerine gidiniz. Yaşadığınız şehirde hususen araçlarla ilgili vergi dairesi yoksa bağlı olduğunuz vergi dairesine gidiniz. Taksitlendirme için borcunuzun ortalama %20 sini peşin isteyebilirler. Kalanını istediğiniz taksit sayısına böldürebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here