%5 Vergi İndirimi Hakkım Var mı? 

0
210
%5 Vergi İndirimi Hakkım Var mı?

Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak ‘ın son dönemlerde sık sık dile getirdiği vergi reformlarına dair gelişmeler devam etmektedir. Bunların somut örneklerinden biri de vergi yükümlülüklerini düzenli olarak yerine getiren vergi mükelleflerine vergi borçlarına %5 indirim hakkı tanınmasıdır. Peki vergi dairesine gitmeden %5 Vergi İndirimi Hakkım Var mı? Nasıl öğrenebilirim? Detaylar yazımızda.

Geçtiğimiz günlerde sitemizde “% 5 vergi indirimi “ başlığıyla yayınladığımız yazımızda hangi şartlarla bu hakka sahip olunabileceğinden bahsetmiştik. İlgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bu defa bu hakka sahip olup olmadığını öğrenmek isteyen vatandaşlarımızın bunu kolayca nasıl öğreneceğini anlatacağız. %5 Vergi İndirimi Hakkım Var mı? sorusuna geçmeden önce sizleri kısaca interaktif vergi dairesi hakkında bilgilendirmek istiyoruz.

İnteraktif Vergi Dairesi Nedir?

İnteraktif vergi dairesi son yıllarda Gelir İdaresi Başkanlığımızın vatandaşlarımıza sunduğu en önemli hizmettir. Birçok işlemlerimizi vergi dairesine gitmeden ve vakit kaybetmeden yapmamızı sağlayan internet vergi dairesini Pratik Vergi youtube kanalımızda ayrıntılı biçimde anlaşmıştık. İlgili videomuzu buradan izleyebilirsiniz.

Peki Maliye Bakanlığımızın verdiği %5 vergi indirimi hakkı olup olmadığımızı nasıl öğreniriz? Şimdi bu sorunun cevabına geçelim.

% 5 vergi indirim hakkımı nasıl öğrenebilirim?

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 121. maddesi hükümlerine göre vergiye uyumlu mükelleflere tanınan vergi indirimi müessesesinden anılan maddede sayılan şartları taşıyan mükellefler yararlanabilmektedir.

Bu kapsamda, mükelleflerimizin beyannamelerini vermeden önce durumlarını sorgulayabilmeleri amacıyla hazırlanan sorgulama ekranı Başkanlığımızın https://ivd.gib.gov.tr adresindeki İnteraktif Vergi Dairesinde yer alan “Sorgulamalar” sekmesi altında gelir vergisi mükellefleri için uygulamaya açılmıştır.

Kurumlar vergisi mükellefleri için söz konusu sorgulama ekranı beyan dönemi başlamadan önce (1 Nisan) kullanıma açılacaktır.

Buna göre sizde %5 vergi indirimi hakkı olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız, bunu yukarıda bahsedilen adımları izleyerek öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda da değerli vatandaşlarımızı önemli bir konu hakkında bilgilendirmeye çalıştık. Ve sitemizin kuruluş gayesi olan “vatandaşlarımıza vergi dairesi sorunları ve çözümleri için pratik yollar gösterme ” gereği olarak pratik bilgiler sunmaya çalıştık.

Sizlerin de bu hususlar hakkında ya da başka vergi sorunları hakkında soru, görüş ya da önerileri olursa bizimle iletişime geçebileceğini hatırlatırız.