30. Vergi Haftası

0
194

Türkiye’nin en köklü kurumu olan Maliye Teşkilatı her yıl gelenekselleşen vergi haftasını içinde bulunduğumuz haftada kutlamaktadır.

Kısaca Maliye Bakanlığı;

Teşkilatın temeli Osmanlı Devleti’nin gelir ve giderlerini idare etmesi ve devlet işletmelerinin faaliyetleri ile ilgili çalışmaları yürütmesi için Devletin ilk yıllarında atılmıştır. Osmanlı Devleti’nde ilk mâliye teşkilâtı, MurâdHüdâvendigâr’ın emriyle Çandarlı Kara Halîl ve Kara Rüstem tarafından kurulmuştur. Teşkilatın bu kadar köklü olması yaptığı işi ve üstlendiği görevleri de önemli hale getirmektedir. Bu manada önemli vazifeler üstlenen Maliyeciler 7 den 70 e herkese yaptığı işi ve topladığı verginin ehemmiyetini anlatmak için çeşitli çalışmalar yapmaktadırlar. Bunlardan en önemlisi elbette Şubat ayının son haftası kutlanan vergi haftasıdır.

30. Vergi Haftası

1990 yılından bu yana her yıl Şubat ayının son haftasında kutlanmakta olan Vergi Haftası kapsamında vergi bilincinin çocuklarda ve genç nesillerde oluşturulması, toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi, mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunun sağlanması ve kayıt dışı ekonomi ile mücadele bilincinin oluşturulması amaçlarıyla Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından çeşitli tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri yürütülmektedir.

Bu yıl 25 Şubat -3 Mart 2019 tarihleri arasında kutlanacak olan 30.Vergi Haftası nedeniyle tüm yurtta çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda gerçekleştirilecek olan etkinliklerden bazıları şunlardır;

  • Türkiye genelinde, beyan, ödeme ve diğer vergisel yükümlülüklerini zamanında yerine getiren gönüllü uyum seviyesi yüksek mükellefler vergi dairelerinde oluşturulan heyetler tarafından işyerlerinde ziyaret edilerek sunulan hizmetlere yönelik görüş ve önerileri alınacaktır.
  • Genç girişimcilere vergi konularında bilgilendirme yapılacak ve “Genç Girişimcilere Vergi ve Sigorta Prim Teşviki” broşürü dağıtılacaktır.
  • Üniversitelerde stantlar kurularak vergi bilinci, kayıt dışı ekonomi, istihdam, kariyer imkanları vb. konularda bilgilendirme yapılacaktır.
  • 81 ilde öğrenciler okullarında ziyaret edilerek vergi konusunda bilgilendirmeler yapılacaktır.
  • Türkiye genelindeki okullarda Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa Vergi Bilincini Geliştirme Eğitimleri yapılacaktır.

Vergi Haftası için hazırlanan “Şifre SİZsiniz, Geleceğin Garantisi Vergilerinizdir” ve “Kahveyle Hatrın, Verginle Katkın Olsun”  sloganlarının yer aldığı genel afişler ile “Vergilerle Hayalleriniz Gerçek Olsun” sloganının yer aldığı öğrencilere yönelik olarak hazırlanan afişler 81 ilde asılacaktır.

Bunlara ilaveten Vergi Dairesi idarecileri yakınlarında bulunan ilköğretim okullarından gerekli izinleri alarak ilkokul öğrencilerini vergi dairelerine davet ederler. Çocukların vergi dairesi ziyaretinde verginin anlamı neden önemli olduğu ve vergi dairelerinin, servislerin ne iş yaptığını vergi dairesindeki gelir uzmanları ve uzman yardımcıları tarafından anlatılır. Yine gelir uzman ve gelir uzman yardımcıları tarafından çocuklara ikramlarda bulunulur, sıcak samimi bir sohbet edilir.

30. Vergi Haftası için hazırlanan ve kullanılan tüm görsellere, gerçekleştirilen etkinliklere  www.vergihaftasi.gov.tr adresinden ulaşılabilirsiniz.

Bu vesileyle Gelir İdaresi Başkanlığı ve Pratik Vergi, vergisini tam ve zamanında ödeyerek ülkemizin gelişmesine katkı sağlayan tüm vatandaşlarımıza teşekkür etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here