2. El Araç Satışında KDV Ne Kadar?

0
664
2. El Araç Satışında KDV Ne Kadar?

Pratik Vergi olarak vatandaşlarımıza vergi dünyasındaki gelişmeler hakkında bilgilendirmeye devam ediyoruz. Oto galericilerin dikkatine!! Bugünkü yazımızla oto galericileri yakından ilgilendiren bir gelişme hakkında okurlarımızı bilgilendireceğiz. 2. El Araç Satışında KDV sorunu çözüldü. Kullanılmış araç satışında KDV nasıl uygulanır? Bu ve benzeri soruların cevaplarını 2. El Araç Satışında KDV Ne Kadar? başlıklı yazımızda bulabileceksiniz.

Geçtiğimiz günlerde resmi gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararıyla oto galericilerinin araç satışlarında uygulayacakları KDV oranında düzenleme yapıldı. 2. El araç alım-satımındaki KDV uyuşmazlığı çözüme kavuştu. Yayımlanan karar üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı bürokratlarınca KDV Genel Uygulama Tebliği için taslak hazırlandı. Taslakta araç alım sayımı işiyle iştigal eden vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren karara göre oto galericileri, aldıkları araç için ödedikleri KDV’yi, satarken de aynı oranda beyan edebilecektir. Yine bu miktarı talep ile tahsil edebileceklerdir. O halde sözü fazla uzatmadan Pratik Vergi olarak 2. El Araç Satışında KDV Ne Kadar? sorusunun detaylarını anlatmaya başlayalım.

Binek Otomobil Alımlarında KDV İndirimi

21/3/2019 tarihli ve 845 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden mükelleflerce %18 KDV oranı uygulanarak satın alınan binek otomobillerinin tesliminde KDV oranının %18 olarak uygulanmasına karar verilmiştir.

Buna göre, söz konusu Kararın yürürlüğe girdiği 22/3/2019 tarihinden itibaren ikincil el araç ticareti yapan işletmelerce;

  • %1 KDV oranı uygulanarak alınan binek otomobillerinin tesliminde %1,
  • %18 KDV oranı uygulanarak alınan binek otomobillerinin tesliminde %18 KDV oranı uygulanacaktır.

Bakanlığının Kanuni Yetkisi 

3065 sayılı Kanunun (29/5) maddesine göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi indirimi uygulamasında doğabilecek aksaklıkları, vergi mükerrerliğine ve vergi muafiyetine meydan vermeyecek şekilde, bu kanunun ana ilkelerine uygun olarak gidermeye ve indirimle ilgili usul ve esasları düzenlemeye yetkilidir.

Bu yetkiye dayanarak, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal eden mükellefler tarafından alım satıma konu edilen binek otomobillerinin alış belgelerinde gösterilen KDV tutarlarının indirim konusu yapılması 22/3/2019 tarihi itibariyle uygun görülmüştür.

Buna göre, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal eden mükellefler, 22/03/2019 tarihinden sonra alım satıma konu etmek üzere satın aldıkları binek otomobillerinin alış belgelerinde gösterilen KDV’ yi indirebilirler.

Daha önce alınan araçların KDV’si indirilebilir mi?

22/03/2019 tarihinden önce alım satıma konu etmek üzere satın alınan, ancak 22/03/2019 tarihi itibarıyla henüz satılmamış olup, ticari mal stoklarında bulunan binek otomobillerinin alış belgelerinde gösterilen ve daha önce indirim konusu yapılamayan KDV tutarlarının, bu araçların teslim edildiği döneme ilişkin KDV beyannamesinde indirim konusu yapılması uygun görülmüştür. Ancak, söz konusu binek otomobillerin daha önce maliyetine dahil edilen KDV tutarlarına ilişkin kayıtlarının düzeltileceği tabiidir.

Alım-satım amacı dışında alınan araçlarda KDV indirimi olur mu?

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal eden mükelleflerin alım satım amacı dışında satın aldıkları ve işletmede kullandıkları binek otomobillerinin alış belgelerinde gösterilen KDV’nin indirim konusu yapılamayacağı tabiidir.

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal edenler kimlerdir?

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal edenler, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkârlardır. İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal etmekle birlikte henüz yetki belgesi almamış olanlar, anılan Yönetmeliğe göre yetki belgesi alınması için verilen süre ile sınırlı olmak üzere yetki belgesi olmaksızın, bu kapsamda işlem yapabilirler.

Ticari Araçlarda KDV Oranı Kaçtır?

Ticari araçlarda KDV oranı sıfır ya da 2. el ayrımı olmaksızın % 1 olarak 30/06/2019 tarihine kadar sürecektir.

Oto galericilerini yakından ilgilendiren 2. El Araç Satışında KDV Ne Kadar? başlıklı yazımızla ilgili aktaracaklarımız şimdilik bu kadardır. Daha sonra yapılacak herhangi bir değişiklik hakkında haberdar olmak için sitemizi takip edebilirsiniz. Ayrıca bizleri Pratik Vergi Facebook ve Twitter hesaplarımızdan da takip edip en yeni gelişmelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Sizlerin de yazılar veya sitemiz hakkında soru, görüş ya da önerisi olursa bizlerle irtibata geçebileceğinizi hatırlatırız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here